O tym, że bluzka zostanie uznana za elegancką, przesądza nie tylko jej krój, kolor czy wzór. Równie istotny jest materiał, z którego została wykonana. Niezależnie od tego, czy jest to elegancka bluzka koszulowa czy wizytowa z fantazyjnym żabotem, to właśnie tkanina, z której została uszyta,  pozwala odróżnić strój wyjściowy od codziennego. Jakie materiały sprawdzają się najlepiej w takich zastosowaniach?

Materiał na elegancką bluzkę – rodzaj włókna i splotu tkaniny

W przypadku materiału na elegancką bluzkę liczy się zarówno rodzaj wykorzystanego włókna, jak i typ splotu tkaniny. Tradycyjnie, za eleganckie uważane są włókna naturalne, takie jak jedwab, wełna, len. Przesądzają o tym właściwości materiałów naturalnych – są wytrzymałe, mają doskonałe właściwości użytkowe w odniesieniu do przepuszczalności powietrza i wilgoci, nie gniotą się. Są też zwykle droższe od produkowanych na masową skalę tkanin z włókien syntetycznych, przez co uważane za bardziej odpowiednie do szycia wyszukanych strojów.

Splot tkaniny ma jednak równie istotne znaczenie. Zwykle, za eleganckie uważa się tkaniny cieńsze, zwiewne, przeźroczyste lub półprzeźroczyste, z lekkim połyskiem, jednobarwne lub z delikatnym printem. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów do szycia bluzek eleganckich należą więc żorżety, szyfony, satyna i batyst.

Jedwabne bluzki wizytowe na wielkie wyjścia

Delikatne włókno jedwabne i powstające z niego żorżety i szyfony uważane są jedne z najbardziej szlachetnych materiałów. Uznanie dla jedwabiu wynika zarówno z trudu, jaki należy włożyć w produkcję materiału, jak i jego wyjątkowych właściwości użytkowych. Delikatna, cieniutka przędza jedwabna jest niezwykle wytrzymała, dobrze znosi zmiany temperatury, a utkane z niej materiały są przewiewne i zachwycają delikatnym połyskiem. Z takiego materiału szyje się eleganckie bluzki na wielkie wyjścia i ważne uroczystości. W jedwabnej bluzce każda kobieta wyglądać będzie niezwykle szykownie.

Bluzki lniane – elegancja na upały

Letnia elegancja kojarzy się nierozerwalnie z cienkimi tkaninami lnianymi w neutralnych kolorach i elegancją w stylu kolonialnym. Bluzki lniane są dodatkowo bardzo praktyczne – przewiewne, ułatwiające odprowadzanie wilgoci od ciała, a jednocześnie łatwe w pielęgnacji. Tkaninom lnianym nie szkodzi pranie i prasowanie w wysokich temperaturach. Dobrej jakości lniany materiał sprawi, że elegancka letnia bluzka zachowa szyk przez wiele sezonów.

Eleganckie bluzki z wiskozy – praktyczne i szykowne

Wiskoza to włókno celulozowe, nie poddające się jednoznacznej klasyfikacji jako naturalne lub sztuczne. Ze względu na swoje walory użytkowe, wiskozę nazywa się czasem sztucznym jedwabiem. I faktycznie, szyfon wiskozowy przypomina wizualnie jedwab, jest jednak dużo tańszy i łatwiejszy w pielęgnacji. Wiskoza nie gniecie się i jest dość przewiewna. Wizytowe bluzki z wiskozy, zarówno cieniutkiego szyfonu, jak i grubszej żorżety, sprawdzą się podczas większych wyjść i na co dzień, w wersji nieco mniej zobowiązującej elegancji.

Add Your Comment